Potrzebujesz dedykowanego rozwiązania? Sprawdź BIURKO NA WYMIAR!

0
Menu
0

Jak naprawdę pomocne są stoły z regulacją wysokości?

Prawidłowa pozycja podczas pracy przy biurku

Ludzie pracujący w biurze siedzą przez większość czasu – a to jest niezdrowe. Teza, którą często znajdziemy w wielu mediach, która intuicyjnie wydaje się zasadną. Czy ktoś spróbował ją jednak
potwierdzić badaniami?
Otóż tak. Zespół brytyjskich naukowców przyjrzał się bliżej temu zagadnieniu. Sprawdził ile czasu pracownicy biurowi spędzają stojąc przy biurku z regulowaną wysokością, czy i jak zmienia to ich stosunek do pracy i czy zmniejsza to dolegliwości bóli pleców?

Zespół pracowników Charlotte Edwardson z Uniwersytetu w Leicester przez rok towarzyszył 146-ciu pracownikom biurowym. Około połowa uczestników otrzymała biurko z regulowaną wysokością i informacje o ergonomicznym ich użytkowaniu, a druga połowa uczestników w dalszym ciągu pracowała przy tradycyjnych biurkach.Przed startem projektu, jak i po upływie 3, 6 i 12-tu miesięcy badano ile czasu uczestnicy spędzają siedząc. W tym celu osoby testowane nosiły przez tydzień urządzenie zbliżone do licznika kroków, które pozwalało stwierdzić, czy testowany siedzi czy stoi.
Na starcie nie stwierdzono żadnych różnic pomiędzy grupami. Przeciętnie około 73% czasu pracy osoby testowane siedziały, co odpowiadało około 6 godzinom. Łącznie w ciągu całego dnia było to prawie 10 godzin relacjonowali naukowcy.
Po upływie trzech i sześciu miesięcy w grupie, gdzie wprowadzono biurka z regulacją wysokości osoby testowane spędzały 1 godzinę mniej w pozycji siedzącej, a po roku było to nawet 80 minut więcej.

Jakie przyniosło to skutki?

Kto myśli, iż z wprowadzeniem biurka regulowanego zniknęły wszystkie problemy bóli pleców czy karku będzie rozczarowany. Tak prosta ta droga ku absolutnemu zaniku dolegliwości niestety nie jest!
Wszystkie osoby testowane na starcie skarżyły się na bóle pleców lub karku. Również po upływie roku one występowały, jednak w grupie korzystających z biurek regulowanych było to zdecydowanie rzadziej.

Jednakże uczestnicy testu, którzy mogli zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie, byli według ich relacji bardziej zmotywowani, efektywniejsi i mniej zmęczeni. To pokrywa się z wcześniejszymi badaniami, gdzie również pracownicy korzystający z biurek stojąco-siedzących byli bardziej efektywni aniżeli ich ciągle siedzący współpracownicy.
Cindy Gray – naukowiec z Glasgow w jej artykule twierdzi m.in. iż zastąpienie jedynie pozycji siedzącej pozycją stojącą nie ma znaczących następstw dla zmiany zagrożenia chorobami układu krążenia.
Przynoszącym szybko zdrowotne korzyści jest ruch zamiast siedzenia w czasie pracy zawodowej, jak i w czasie wolnym.

Poruszanie się jest lepsze niż stanie.

Zobacz również

Nowoczesne biurko w biurze dostosowane do potrzeb pracownika

Nowoczesne wyposażenie biura – trendy w 2024 roku

Nowoczesne wyposażenie biura – przygotuj firmę na pracę hybrydową Przejście z pracy zdalnej na model hybrydowy staje się nieodłączną rzeczywistością wielu…

Dowiedz się więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy

Przegląd najnowszych trendów w ergonomicznym projektowaniu miejsc pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy – klucz do wydajniejszej pracy W dzisiejszych czasach, gdzie wiele z nas spędza długie godziny przed komputerem, wybór…

Dowiedz się więcej
Najlepsze biurka regulowane elektrycznie

Poradnik zakupowy: Jak wybrać idealne biurko regulowane do swoich potrzeb

Jak wybrać idealne biurko regulowane do pracy i nauki Wybór idealnego biurka regulowanego do pracy i nauki może wydawać się wyzwaniem,…

Dowiedz się więcej
Kontynuuj zakupy

Twój koszyk jest obecnie pusty! Pomożemy Ci znaleźć idealny przedmiot!

Sklep